Svjetski dan voda 2019. godine

"VODA ZA SVE"

Povodom Svjetskog dana voda koji se obilježava 22. ožujka, apelirajući na jednaka prava pristupu sigurnoj vodi za sve ljude, Zavod za javno zdravstvo Sisačko-moslavačke županije, na inicijativu župana Ive Žinića, obavit će 25 besplatnih mikrobioloških analiza bunarske vode s područja naše županije za domaćinstva kojima je kopani bunar jedini vodoopskrbni objekt tj. jedini izvor vode za piće.

Sterilna ambulaža za uzorke vode može se dobiti u Službi za zdravstvenu ekologiju u sobi 103, na prvom katu zajedničke zgrade sisačkog Doma zdravlja i Zavoda za javno zdravstvo Sisačko-moslavačke županije. Besplatih 25 sterilnih posuda dijeli se do 28. ožujka 2019. godine.
Posebno ugrožene, po pitanju dostupnosti i raspoloživosti pitke vode su dijelovi naše županije u kojima ne postoji sustav javne vodoopskrbe.
Stoga je apel „Voda za sve“ upućen cijelom svijetu ove godine, tražeći od svih nas da se odgovornije i humanije odnosimo prema vodnom resursu i ugroženim skupinama ljudi.
Danas bismo se svi trebali zapitati:
Jesu li vodne zalihe Republike Hrvatske dovoljne za potrebe stanovništva?
Je li voda dostupna svima i kako štitimo naš najdragocjeniji resurs – vodu?
Osiguranje pitke vode, jedno je od temeljnih ljudskih prava te predstavlja imperativ za vodnu politiku Hrvatske. Nikoga ne ostavljamo po strani – ovogodišnji je moto koji bi nas trebao potaknuti da promislimo o svijetu u kojem živimo i u kojem svakodnevno ostavljamo trag. Budimo odgovorniji, humaniji i učinimo život boljim - za sve!
Prve važne preporuke o problemima vezanim za vodu i vodne resurse bile su formulirane u Konferenciji Ujedinjenih naroda o vodama koja je održana u Argentini u Mar Del Plati daleke 1977. godine, a nakon Konferencije Ujedinjenih naroda o okolišu i razvoju 1993. godine Skupština UN-a rezolucijom je od 22. veljače 1993. godine odlučila da se 22. ožujak svake godine obilježi kao Svjetski dan voda i da se na taj dan skrene pozornost na sve probleme vezane uz vodu i vodne resurse.
Danas još uvijek 1,1 milijarda ljudi nema pristup pitkoj vodi, a 2,4 milijardi ljudi živi bez osnovnih sanitarnih uvjeta.

Ove godine Svjetski dan voda obilježavamo pod geslom „Voda za sve“ s temom „Ne ostavimo nikog iza (bez vode)“. Cilj 6. održivog razvoja (SDG 6) uključuje cilj da se osigura dostupnost i održivo upravljanje vodom sve do 2030. godine. Po definiciji to znači da nikoga ne treba ostaviti iza sebe.

„Tko god da jesi i gdje god da živiš, voda je tvoje ljudsko pravo“